
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.3 mm |
| Width | 2 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 900 µm |
| Thickness | 0.85 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 3 |
| Output Current | 32 mA |
| Number of Circuits | 3 |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Max Output Current | 32 mA |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 3 |
| Turn-On Delay Time | 7.9 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Propagation Delay | 3.2 ns |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Gates | 3 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Logic Family | 74LVC |
| Logic Level - Low | 0.7 V to 0.8 V |
| Logic Level - High | 1.7 V to 2 V |
Stock: 271
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44506
Ext.Price$0.44506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44506 | $0.44506 |
| 10 | $0.34502 | $3.45020 |
| 25 | $0.31072 | $7.76800 |
| 50 | $0.27983 | $13.99150 |
| 100 | $0.25201 | $25.20100 |
| 300 | $0.23963 | $71.88900 |
| 500 | $0.22785 | $113.92500 |
| 1000 | $0.21282 | $212.82000 |
